Marek Orko Vácha - Neumělcům života: Podobně jako Modlitba argentinských nocí i tato kniha je sbírkou úvah a postřehů, kterými Orko odkrývá poměrně mnoho ze svého smýšlení a směřování. Upřímně přiznává občasné pochybnosti a pocit nezapadání do ideálních představ. O sobě, bytí katolíkem a dalších aspektech života. Pro mne z toho tak nějak vyplývá, že nemůžeme být každý ideálem, ale i bytí sám sebou a zápas o sebe má velkou hodnotu.
Jan Dobraczyński - Stín Otce: Autor zpracovává apokryfní příběhy o životě sv. Josefa do podoby knihy určené patrně mladým katolíkům a daří se mu to docela dobře. Pro mne byla kniha zajímavá zejména z hlediska vhledu do běžného života v Izraeli kolem přelomu letopočtu. Udělal jsem si představu, jak to asi vypadalo a chodilo na venkově a také lépe rozumím některým souvislostem v příběhu narození Páně.
Harold S. Kushner - Když se zlé věci stávají dobrým lidem: Rabín Kushner se dívá na lidské utrpení a hledá v tom všem nějaký smysl tváří v tvář Bohu. Kniha pomocí příběhů ze života, praxe i literatury přibližuje jak se lidé vyrovnávají s bolestí a jak může být prospěšná. Pro mne osobně vyčnívá přesvědčení, že Bůh nemůže zasahovat zázraky do našich každodenních událostí. Ale když se mu otevřeme a prosíme ho, posiluje nás svou mocí a uschopňuje nás překonávat překážky na cestě k němu.
Andy Weir - The Martian: Velmi čtivá a tak akorát dlouhá dobrodružná sci-fi. Představte si Tajuplný ostrov zkombinovaný se suchým humorem a upřímným zájmem o kosmonautiku. O realističnosti by se dalo polemizovat, ale o tom, že se jedná o další ukázku toho, že zábavné a napínavé žánrové literatuře se rozhodně může povést překročit hranice mainstreamu a stát se bestsellerem.
Thomas Asbridge - The Crusades: The Authoritative History of the War for the Holy Land: Velmi objemná a možná až moc podrobná historie křižáckých výprav. Nejzajímavější mi přišla z hlediska pohledu na každodennost života ve středověkém Judsku a Křižáckých knížectvích. Jak lidé vnímali své pány, jak se změnilo jejich postavení a jak sebe navzájem ovlivnili křižáci i saracéni.
A. G. Riddle - The Atlantis Gene: Zpočátku to vypadalo jako docela zajímavý thriller se scifi prvky. Postupné vršení těch nejhorších klišé a neuvěřitelně neoriginální a stereotypní postavy a situace mě ale po třetině knihy definitivně odradily od dalšího čtení. Takže určitě nedoporučuji.